Wyroby z plexi
Wykonujemy osłony z plexi, ścianki z plexi i przyłbice z plexi oraz przeźroczyste ścianki roll-up.
Wyroby z pleksi – dlaczego są skuteczne w walce z wirusami
Ułatwiają codzienne życie, nietrudno je utrzymać w czystości, a przede wszystkim pełnią funkcję ochronną. To przyłbice, wyprodukowane z pleksi. Ten materiał pojawia się w naszym otoczeniu częściej niż zdajemy sobie z tego sprawę. Przeźroczyste ścianki, parawany oraz roll-upy też są przecież wykonane z pleksi.
Pleksi stało się popularne za sprawą przyłbic, produkowanych z tego tworzywa w dobie koronawirusa. Te przeźroczyste osłony ochronne twarzy nabrały znaczenia właśnie wtedy, gdy w pierwszej połowie marca 2020 roku wybuchła pandemia w Polsce. Tymczasem wyroby z pleksi towarzyszą nam od lat, chociaż nie wszyscy byliśmy tego świadomi. XXI wiek to era tworzyw sztucznych, ułatwiających codzienne życie. To także era pleksi.
Pleksi – co ten materiał w sobie kryje
Pleksi (inaczej: szkło akrylowe lub organiczne, pleksiglas, pleksa, metapleks, poli – od polimetakrylan metylu, PMMA) charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i równie wysoką przepuszczalnością światła. Ten materiał przepuszcza nawet ponad 90 procent światła (przykładowo: w przypadku płyty o grubości 3 milimetrów). Przezroczysty materiał sprawia, że komfort pracy pozostaje bez zmian. Różnica optyczna jest zatem prawie niezauważalna. Pleksi jest odporne na działanie warunków atmosferycznych, w tym podwyższonej wilgoci i bardzo wysokiej lub wyjątkowo niskiej temperatury powietrza. Materiał poradzi sobie nawet w 80 stopniach Celsjusza. Niestraszne mu kwasy, zasady, sole. Nie jest podatny na promieniowanie ultrafioletowe czy żółknięcie. Szkło akrylowe posiada ponadto wysoki stopień odporności na uszkodzenia fizyczne oraz mechaniczne: uderzenia, rozciąganie, ściskanie, obciążenie. Pleksi to sztywny i twardy materiał, lecz jednocześnie łatwy w obróbce plastycznej. Wykazuje bowiem właściwości termoplastyczne. Poza tym pleksi uzyskuje bardzo dobre parametry tłumienia akustycznego. Dzięki temu ten materiał sprawdza się w produkcji ekranów przeciwhałasowych (dźwiękochłonnych). To elastyczne tworzywo sztuczne jest lekkie. Waży połowę tego, co szkło.
Pleksi kontra bakterie i wirusy
Nie bez powodu przyłbice (i nie tylko one) produkowane są ze szkła organicznego – i nie bez przyczyny PMMA nazywane jest przez wybranych materiałem antywirusowym. Stanowi on skuteczną barierę przeciwwirusową. Przykładem są sklepy, także sklepy spożywcze. W tym wypadku z pleksi mogą być wykonane nadstawki na ladę sklepową. Tego rodzaju osłona pozwala na bezpieczną obsługę klienta, a więc wydawanie towaru oraz rozmienianie pieniędzy. Podobne rozwiązanie praktykuje się w urzędach, przy okienkach bądź w hotelowych recepcjach i portierniach. Pleksi, swoista fizyczna bariera ochronna, minimalizuje ryzyko rozwoju bakterii, wirusów i innych zarazków. Ich rozprzestrzenianie się drogą kropelkową jest w tej sytuacji ograniczone do zera, gdyż eliminuje się kontakt z osobami trzecimi.
Wyroby z pleksi – znajdziesz je w swoim otoczeniu
Nie tylko przyłbice ochronne są wykonane z pleksi. Zadaszenia, miniwiaty, kopuły świetlne, świetliki (np. dachowe) – one często są wyprodukowane z pleksi, tym bardziej, że zarówno montaż, jak i demontaż konstrukcji są proste, więc amator stanie na wysokości zadania. Można je wykorzystać również do zabudowy na balkon czy taras. W marketingu i reklamie pleksi także znajduje zastosowanie. Z tego materiału produkuje się choćby stojaki, parawany, roll-upy, podświetlane tablice, szyldy reklamowe i ogłoszeniowe oraz iluminowane litery i figury przestrzenne. Elementy ozdobne, jak dekoracyjne fragmenty ściany na zewnątrz, natomiast wewnątrz m.in. listwy meblowe czy sufitowe bądź ścienne także można wykonać z pleksi.
Ten surowiec jest używany do produkcji niektórych maszyn i urządzeń, np. pojemników, osłonek, sprzętów, używanych w zakładach pracy i laboratoriach. W wyposażeniu banków, hoteli, restauracji, szkół i przedszkoli, urzędów, biur, lokali usługowych, przychodni, aptek i wspomnianych sklepów pleksi też się pojawia. Ściany z pleksi stanowią element dekoracyjny i zarazem pełnią praktyczne rozwiązanie. Mogą tworzyć tymczasowe ścianki, przepierzenia, tym samym gwarantując poczucie prywatności. Już nawet w domach, na salonach, dekoracyjne ścianki z pleksi można spotkać. W przemyśle pleksi służy też do produkcji okien w samolotach czy statkach. Wyroby z pleksi są najczęściej przezroczyste. Na życzenie klienta mogą być jednak barwione. Tutaj paleta kolorów jest niemal nieograniczona.
Utrzymanie pleksi w czystości jest łatwe. Wprawdzie w sprzedaży są specjalne środki czyszczące do wyrobów z pleksi, ale równie dobrze osady i brud znikną, jeżeli powierzchnię tę potraktujemy ścierką (np. z mikrofibry), zmoczoną ciepłą wodą z mydłem lub płynem do mycia naczyń.
Nasze motto
Nie jesteśmy najlepsi, nie jesteśmy najwięksi, ale świetnie znamy się na swojej pracy.